Główna > Inne > Finał afery z niesłusznymi banami

Finał afery z niesłusznymi banami

1 lipca 2015 o 8:46   Autor: seba_s
2 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 5 (2 głos)
Loading...Loading...

Na blogu DoM1N.com (http://www.dom1n.com/newsy/wargaming-walczy-z-botami/) można było przeczytać, o tym jak WG banuje za bycie botem graczy, których poziom gry zupełnie nie odpowiada charakterystyce bycia botem, przykładem był gracza turbo_zaix.

Na forum pojawiła się informacja w której WG przyznaje się do pomyłki i obarcza winą system który banował multi-konta, które kiedyś były zakazane, a obecnie nie są.

Dear commanders

At Wargaming we strive to create a fair and enjoyable experience for all our players at all times, which includes regularly applying temporary sanctions to accounts that have been detected to be using bots.

It was with great shock when we realized that a technical error in our bot & cheat detection system has accidentally banned multiple accounts, which should not have received any sanction in addition to those that used cheats and/or bots.

Please be assured, we have taken actions to avoid similar mistakes in the future and we have made changes to our internal workflows to ensure action is taken more swiftly and thorough.

All accidently affected account owners have been contacted individually on their registered e-mail address to explain them the situation in person and to apologize directly.

Once again we would like to apologize for the trouble and inconvenience caused by this!

 

Źródło: http://forum.worldoftanks.eu/index.php?/topic/509942-statement-regarding-the-recent-afkbot-sanctions/

 

Z informacji od graczy wynika że osoby które zostały niesłusznie zbanowane dostaną rekompensatę 10 dni premium i 2500 szt. złota

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+


Inne

, , , , , , , ,


  1. 1 lipca 2015 o godz. 09:05 | #1

    W jednym z artykułów napisem o banie za multikonta (http://blog.wot-ts.pl/2015/05/04/jak-uzyskac-wysokie-wn8-czesc-czwarta/), zostałem sprostowany, że już to nie jest zabronione (prawda). I co? Jednak posypały się za to bany XD

Musisz się zalogować aby napisać komentarz. Logowanie bez rejestracji przez worldoftanks.eu

banner