Główna > Statystyki > Jak uzyskać wysokie WN8 – Część Czwarta

Jak uzyskać wysokie WN8 – Część Czwarta

4 maja 2015 o 17:52   Autor: seba_s
1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 głos)
Loading...Loading...

Część Czwarta: Co zrobić aby poprawić nasz WN8 w kontekście liczby rozegranych przez nas bitew

Na potrzeby artykułu zdefiniuję przedziały graczy zależnie od rozegranych liczby bitew:

 • poniżej 2 tysięcy bitew – „nowy gracz”
 • 5-10 tysięcy bitew – „uczeń”
 • 10-20 tysięcy bitew – „początkujący gracz”
 • 20-30 tysięcy bitew –  „dojrzały gracz”
 • powyżej 30 tysięcy bitew – „weteran”

 

Nowy gracz

Taki gracz poznaje dopiero WoT. Próbuje się odnaleźć w tym wszystkim – nie powinniśmy od takiego gracza wymagać za dużo, tym bardziej by od początku posiadał wysokie WN8. Gra głównie na niskich tierach, gdzie jest totalny chaos. Poznaje dopiero ekonomię i mechanikę gry.

Uczeń

Jest to chyba najważniejszy etap w życiu gracza, wszystko czego się teraz nauczy będzie odzwierciedlone w jego statystykach w przyszłości. Gracz już powinien mieć jakiś tier 8, a bardziej uparty będzie miał już pierwszy tier 10.

Jeśli jesteś na tym etapie i masz niskie WN8 (poniżej 1000), raczej się tym nie przejmuj, najważniejsze byś się skupił na nauce podstaw gry, jej ekonomi oraz mechaniki.

 1. Poszukaj w dziale na forum WoT informacji na ten temat: http://forum.worldoftanks.eu/index.php?/forum/539-samouczki-i-poradniki/
 2. Również na blogach (planuję zrobić cykl o mechanice, coś jak ten obecny). Na blogu DoM1N.com też pojawią się tego typu artykuły.
 3. Oglądnie poradników na YouTube – Nie polecam uczyć się z YouTube na cyklach typu „epicka bitwa” itd… są tam często bitwy, w których dopisało szczęście i nie mają nic wspólnego z poprawną grą. Dużo lepszą nauką jest oglądanie dobrych graczy na żywo lub filmików typowo szkoleniowych, przykłady polskich kanałów YouTube:
  1. hallack05 – szkoła czołgisty
  2. NewMulti2k – Kurs IS-6
  3. Vdr1984 – Poradniki World of Tanks

   

 4. Oglądnie streamerów na żywo – na blogu u góry po prawo jest informacja, kto aktualnie transmituje oraz przykłady polskich streamerów:
  1. Huntus (WN8: 2782 WR: 62% Bitwy: 44283) – http://www.twitch.tv/xhuntus
  2. Nazath (WN8: 2373 WR: 64% Bitwy: 34618) – http://www.twitch.tv/nazathisoul
  3. Jubybrd WN8: 2010 WR: 56% Bitwy: 27577) – http://www.twitch.tv/jubypab
  4. strzelam_za_1hp (WN8: 2107 WR: 58% Bitwy: 15432) – http://www.twitch.tv/strzelam_za_1hp

   

 5. Nie pędź na upartego po jak najwyższy tier – wraz ze wzrostem tieru wzrastają wymagania co do znajomości podstaw gry. Zostań dłużej do 8 tieru. Ucząc się na tierach powyżej 8 doprowadzasz do frustracji doświadczonych graczy co przekłada się na wyzwiska, obelgi itd…  Prawdopodobnie cię to zniechęci do dalszej gry, a że wymagania są większe na wysokich tierach to wpędzisz się w „czarną dziurę statystyk” z której nie będzie już odwrotu.

 

Początkujący gracz

To jest ten etap kiedy możemy już ocenić poziom gracza i prognozować co z niego będzie. Wszystko czego się nauczyłeś wcześniej będzie się przekładało na twoje statystki.

To czy na początku tego etapu masz niskie WN8 nie ma znaczenia, mając około 10 tysięcy bitew można wszystko nadrobić. Na tym etapie możesz już się skupić nie tylko na nauce, ale na podnoszeniu swojego WN8 i stosować porady z poprzednich części cyklu :

 1. Część Pierwsza: Algorytm wyznaczania WN8, czyli na jakie statystyki zwrócić uwagę.

 2. Część Druga: Wartości oczekiwane, czyli ile powinniśmy robić na bitwę.

 3. Część Trzecia: Jak wyznaczane jest WN8 ogólne.

Obserwuj wykresy w Karcie Gracza i staraj się by WN8 za ostanie 1000 bitew był takim jakie chcesz mieć docelowo. Patrz czy wykres cały czas rośnie jeśli zatrzymał się na pewnym poziomie na dłuższy czas, przeanalizuj swój garaż i sprawdź co się zmieniło.

Sugeruję nawet nie myśleć na tym etapie o resetowaniu  czy robieniu nowego konta – za wcześnie na to jeszcze – wszystko da się nadrobić.

Dojrzały gracz

To jest tak jakby docelowy etap, poosiadamy już w garażu pewną liczbę tierów X i odpowiednią liczbę bitew, by móc starać się dostać do dobrych klanów. Średnia ilość bitew w topowych klanach to około 25 tysięcy. Przy tej liczbie bitew gracz spełni wymogi co do liczby posiadanych tierów X , a jego statystyki raczej już są unormowane.

Niestety przy takiej ilości bitew podniesienie WN8 jest już bardzo trudne, przykładowo mając 27569 bitew i WN8 około 1723 tak wyglądają nasze prognozy:

recent

 

Prognozy można zobaczyć w Karcie Gracza przy WN8 z danego okresu. Pokazuje to nam, że za pewną liczbę bitew grając na poziomie jak w danym okresie osiągniemy kolejny kolor (przedział w WN8) .

Jak widać podniesienie zaledwie o około 300 WN8 to nawet kilkanaście tysięcy bitew (warto sugerować się wartością z ostatniego 1000 bitew).

Co zrobić jeśli nie jesteśmy zadowoleni z naszego WN8,  a jesteśmy na etapie „Dojrzały gracz”?

 1. Zagryzamy zęby i gramy dalej.
 2. Drugie świeże konto.
 3. Reset konta.

 

 • Zagryzamy zęby i gramy dalej

Wariant dla wytrwałych dający najwięcej satysfakcji, zawsze zostaje jakiś czołg, którym można się „chwalić” (Tiger II 43.93% 1000WN8 przy 346 bitwach :)), jeśli nam zależy by dostać się do dobrego klanu to w pierwszej kolejności skupmy się by zrealizować wymagania co do czołgów (przeważanie jest to średni DMG na pojeździe) oraz na tym by trzymać odpowiedni poziom WN8 z ostatniego 1000 bitew. Po prostu kontynuujmy to co było w etapie „Uczeń” zwłaszcza jeśli nasze ostanie 1000 bitew nas nadal nie zadowala. Jeśli chodzi o pojazdy z początku naszej kariery tak jak ten nieszczęsny Tiger II u mnie, sugeruje to ignorować. W jednym z poprzednich artykułów napisałem:

Jak widać poprawienie WN8 po „słabej” bitwie pojazdem, na którym wartości oczekiwane są wysokie, grając pojazdem, na którym te wartości są niskie, nie jest takie proste. Łatwiej powtórzyć bitwę tym pojazdem, jeśli czujemy, że ta „słaba” bitwa to wypadek przy pracy. Jeśli natomiast nie radzimy sobie tym pojazdem lub gramy pojazdem stokowym, to można wybrać sobie taki czołg na którym czujemy się dobrze, a jego wartości oczekiwane są zbliżone do czołgu, na którym wtopiliśmy.

Wynika z tego, że nie ma sensu odkupywać tego pojazdu, można zacząć inną linię i grać po drodze pojazdem o zbliżonych parametrach. Da to podobny rezultat, a przy okazji odkrywamy nowe czołgi.

Plusy:

 • Zachowujemy cały garaż.
 • Duża liczba bitew.
 • Zachowujemy załogi.
 • Zachowujemy nazwę gracza.

 

Minusy:

 • Dużo będziemy musieli grać, aby podnieść nasz WN8.

 

 • Drugie świeże konto

Ten wariant daje nam możliwość zaczynania od samego początku jedynie z wiedzą i doświadczeniem jakie nabyliśmy na pierwszym koncie. Tak naprawdę  decyzja o złażeniu nowego konta nie niesie za sobą żadnych konsekwencji (oficjalnie jest to zabronione i nie namawiam do tego, bo teoretycznie można dostać za to permanentnego bana). Nowe konto warto zrobić jeśli nasze ostanie 1000 bitew odbiega znacząco od naszego ogólnego WN8. Znacząco to jest 500-1000 WN8, a jesteśmy bardzo niecierpliwi. Przed tym krokiem warto zaopatrzyć się w kod dla nowych graczy, by mieć jakieś zasoby na początek oraz zaplanować sobie jakie linie będziemy robić. Warto też zakupić odpowiedni czołg premium wyższego tieru do szkolenia załogi i zarabiania. Tu już mam doświadczenie, wiec granie od początku wysoko tierowym czołgiem premium nie będzie przeszkadzać innym graczom. Również to doświadczenie pozwoli nami iść prosto do tieru X.

Plusy:

 • Od razu osiągamy dość wysokie WN8 – zbliżone do WN8 z 1000 bitew na pierwszym koncie.
 • Nie mamy śladów uczenia się – czołgów o niskich statystykach.
 • Mamy stare konto – zawsze możemy wrócić oraz grać w klanie.

 

Minusy:

 • Inna nazwa gracza – teoretycznie można to zmienić wydając 2 razy po 2500 złota.
 • Nakłady finansowe na czołg premium, złoto itd…
 • Możliwość otrzymania permanentnego bana na wszystkie konta, zwłaszcza jeśli mamy ich dużo.

 

 • Reset konta

Wariant zbliżony do poprzedniego z tym, że odbywa się za pozwoleniem WG. Niesie ze sobą konsekwencje w postaci utraty wszystkich regularnych pojazdów, załóg, modułów i zestawów eksploatacyjnych. Na koncie zostaje tylko to co można kupić za złoto, w tym np. cole, czekolady, duże apteczki, pojazdy premium itd… Przy odpowiednim zaplanowaniu tego procederu na start zyskamy trochę kredytów oraz wszystkie czołgi premium jakie mieliśmy. Reset warto zrobić tak jak w poprzednim przypadku , jeśli nasze ostanie 1000 bitew odstaje znacząco od ogólnego WN8. Warto to przemyśleć byśmy się nie rozczarowali, musimy pamiętać że zaczynamy od zera bez załóg i na początku nasze osiągi mogą nas nie zadowalać, a powrotu już nie ma. Jeśli kogoś interesuje jak wykonać reset – odsyłam do tego filmu: https://www.youtube.com/watch?v=1oeVGRjuJj0 Szczepanek2222 dokładnie tam wyjaśnia jak to zrobić dobrze.

Poniżej oficjalna informacja od działu pomocy WG dotycząca resetu konta:

W celu zresetowania konta, prosimy o przesłanie pewnych informacji, które umożliwią nam dokonanie tej operacji. Potrzebne one są, abyśmy mieli pewność, iż mamy do czynienia z osoba, która to konto zarejestrowała. Prosimy o podanie:

– nazwy dostawcy Internetu z czasu, gdy konto zostało zarejestrowane
– miasta rejestracji konta
– zrzutów ekranu przedstawiającego jak najstarsze dokonane płatności na rzecz Wargaming – w przypadku billingu telefonicznego / operacji płatności kartą w wersji online, bądź też ich zdjęcia – w przypadku wersji papierowej. Prosimy o ukrycie wszystkich prywatnych informacji, nie związanych z tą sprawą. Prosimy mieć na uwadze, iż zrzuty ekranu przedstawiające emaile nie mogą zostać przez nas zaakceptowane ze względów bezpieczeństwa konta.
– listy kodów bonusowych wykorzystanych na koncie (rozumiemy, iż można nie pamiętać wszystkich, w takim wypadku prosimy o podanie dat, kiedy owe kody zostały wykorzystane oraz opis ich działań)

Po ich otrzymaniu oraz weryfikacji, będziemy w stanie *jednorazowo* zresetować konto. Oznacza to, że z Twojego konta zostanie usunięte wszystko z wyjątkiem złota, dni premium i czołgów premium – czy też miejsc w Garażu. Proszę mieć na uwadze, iż procedurę na pojazdach premium przetrwają tylko te kamuflaże, które będą w danym momencie wyposażone – pozostałe mogą zostać utracone.

Dodatkowo mogę powiedzieć, iż reset konta spowoduje również cofniecie postępów w misjach osobistych – będzie je trzeba wykonać od początku (pojazdy oraz załogi uzyskane wcześniej przy ich wykorzystaniu – StuG IV, T28 Concept, T55A, Obj. 260 – zostaną usunięte).

Więcej detali na ten temat można znaleźć pod adresem https://eu.wargaming.net/support/Knowledgebase/Article/View/323/21/

Jedną z ważniejszych rzeczy tam zawartych jest informacja odnośnie obecnego problemu z resetem statystyk – nie wszystkie zostają usunięte w momencie przeprowadzenia tego procesu. Dane dostępne na stronie w części pisanej jako „Rankingi” nie zostają poprawnie skasowane – prace nad poprawieniem tej usterki już trwają, nie wiemy jednak kiedy to nastąpi – ani czy poprawki zadziałają wstecz, w momencie ich korekcji w przyszłości. Jeżeli pomimo tego, Gracz chce dokonać resetu, proszę o przesłanie powyższych informacji.

Plusy:

 • Od razu osiągamy dość wysokie WN8 – zbliżone do WN8 z 1000 bitew sprzed resetu.
 • Nie mamy śladów uczenia się – czołgów o niskich statystykach.
 • Zachowujemy nazwę gracza.
 • Zachowujemy czołgi premium.
 • Mamy trochę kredytów na start.

 

Minusy:

 • Brak możliwości powrotu.
 • Konto z mała ilością bitew – tracimy na dłuższa chwile możliwość grania w klanie.
 • Utrata załóg i czołgów z misji indywidualnych.
 • Problem z poprawnym wyświetlaniem statystyk gracza.

 

Weteran

U takiego gracza bardzo trudno podnieść statystki – problem zbliżony do poprzedniego. Wariant  „Zagryzamy zęby i gramy dalej” jest bardzo trudny w realizacji, jeśli naprawdę mamy słabe ogólne statystyki, a zaczęliśmy naprawdę dobrze grać. Kupiliśmy nowy komputer, myszkę klawiaturę, talizman na szczęście, znamy wszystkie poradniki na wylot i mamy teraz ostatnie WN8 na naszym wymarzonym poziomie – to warto zastanowić się nad np. resetem konta.

Podsumowanie

Jeśli masz stosunkowo mało bitew (do 20 tysięcy) , a idzie Ci dobrze – nie rób nic – graj tak dalej. Jeśli idzie Ci przeciętnie to trzeba się douczyć. Gdy masz już dużo bitew, a twoje statystki z ostatnich 1000 bitew są zdecydowanie lepsze niż ogólne, można się zastanowić nad resetem lub drugim kontem. Reset konta warto tylko robić jak mamy naprawdę dużo bitew (powiedzmy więcej niż 25 tysięcy), a nasze osiągi są na zdecydowanie lepszym poziomie.

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł i chciałbyś zobaczyć kontynuację – polub nas na FB.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+


Statystyki

, , , , , , , , , , ,


 1. 4 maja 2015 o godz. 20:29 | #1

  Posiadanie wielu kont jest dozwolone. Nie można jedynie współdzielić jednego konta (choć u nas na EU bez problemu przejdą sytuacje typu: znaczne skoki statystyk, logowanie się kolejno z odległych IP w kilka sekund, ciągłość konta przez ponad 120 lat etc.)

  Należy też zwrócić uwagę na plusy niskiego WN8… najważniejszy to słabe zainteresowanie ze strony artylerii i lekceważenie przez przeciwnika. A ogarnięte klany przeważnie patrzą na tiery 6/8/10 i to, jak na nich idzie.
  Zielone WN8 i WR pow. 52% winno wystarczyć, by zyskać zainteresowanie klanów. A rehabilitacji można dokonać poprzez 1000 bitew.

 2. 4 maja 2015 o godz. 22:46 | #2

  Nie było by tego artykuł jak i wielu innych oraz resetu kont gdyby twórcy xvm raczyli prowadzić statystyki z ostatniego miesiąca lub 1k bitew a zarazem pokaztwali realne umiejętności gracza a nir jakieś gówniane xTE

 3. 14 maja 2015 o godz. 17:02 | #3

  Po resecie konta wszystko jest w Karcie Gracza od zera oprócz wykresów wg ilości bitew. Została także lista moich X-tek, których już nie mam.W diagramie tier pojazdu liczba bitew także pokazuje ,,stare” liczby. Jak coś jeszcze zauważę to naskrobie. W rankingach w grze tak jak ostrzegali nie wyzerowało mi danych. Ale ciekawe,że na liście jest po staremu ale jak kliknę na swój nick to pokazuje już dane po resecie. Dwa razy przelicza czy co? :D Pozdrowienia

 4. 14 maja 2015 o godz. 17:18 | #4

  A przepraszam !! W rankingu w WoT zniknęły stare dane.Z poślizgiem ale jednak.Także ten fragment odszczekuję :)

Musisz się zalogować aby napisać komentarz. Logowanie bez rejestracji przez worldoftanks.eu

banner